Robić dobrze rzeczy a robić właściwe rzeczy – Kierunki działań

Istnieje ogromna różnica pomiędzy robić dobrze a robić to, co trzeba w danej chwili. Twoja praca nie będzie mieć znaczenia, jeśli wykonujesz coś niepotrzebnego, nawet jeśli robisz to bardzo dobrze. Steve Jobs w wywiadach podkreślał, że jego firma  stała się tym, czym jest dzięki wyborom i wytrwałości odrzucania nawet wspanialszych pomysłów.

Powyższe zdanie wskazuje, jak ważne jest kierowanie swoim życiem, podejmowanie właściwych działań i angażowanie się we właściwe przedsięwzięcia. Innym, prostszym spojrzeniem analizującym dotychczasową sytuację, jest reguła Pareto, wskazująca iż 20% podejmowanych działań przynosi 80% korzyści. Bazuje ona na danych historycznych i pozwala kreować przyszłość. Sztuką jest wybieranie i maksymalizacja działań produktywnych, a więc tych, które przynoszą największą korzyść. Właściwe wybory prowadzą do doskonalania się i rozwijania w najlepszym kierunku.

A co w przypadku nowych obszarów podejmowanych przedsięwzięć?

Tutaj niezbędne jest dobre rozeznanie sytuacji np. poprzez wzorowanie się na liderach, poznanie obszarów-branż, które przynoszą największe korzyści. Jeśli ktoś chce zarabiać duże pieniądze, a jest średnio dobry z technicznych przedmiotów, wybór informatyki jako kierunku rozwoju przyniesie mu więcej szans na znalezienie dobrze płatnej pracy, niż wybranie mniej ambitnego kierunku. Optymalizacją w tym przypadku (analogicznie do reguły Pareto – wybieranie na 20%) jest pomysłowość zwana innowacyjnością. Ona pozwala na generowanie wkładu.

Jak to ma się do nauki, innowacji i biznesu?

Od naukowców oczekuje się spektakularnych odkryć, opisania ich i komercjalizacji. Uruchamiane są kolejne projekty, które wytwarzają nowe produkty. W tym pośpiechu nie ma czasu, by przeanalizować czy są to właściwe przedsięwzięcia. Pojawiają się problemy z komercjalizacją, cytowaniami. A wystarczy odrobinę więcej czasu poświęcić na przygotowanie się do wyboru.
Jeśli chcemy tworzyć komercyjne rozwiązania, należy pochylić się nad odbiorcą. Znaleźć jego problemy, a następnie możliwości ich rozwiązań. Dobrym sposobem na ich zdefiniowanie jest uczestnictwo w targach branżowych, to tam zobaczyć można rozwiązania, które są już wdrażane. Może być to trudne przeżycie, kiedy znajdujemy lepsze rozwiązania od tych, które sami opracowaliśmy, lub nad którymi pracujemy. Wówczas pojawia się pytanie: Czy robię właściwe rzeczy? Kolejnym etapem jest badanie ilości patentów i analizowanie ich rozwiązań. (Ponad 80% wiedzy technicznej jest w patentach). Udoskonalenie czy znalezienie rozwiązania, które można opatentować, daje dodatkową wartość do komercjalizacji.

Co jest łatwiejsze: wybór właściwych rzeczy czy doskonalenie wykonywania?

Patrząc na system edukacji, łatwiejsze jest doskonalenie. Proces ten możemy rozpatrywać zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym kontekście. Pozytywnym jest: doskonalenie narzędzi, poszukiwanie ekspertów, specjalistów w danej dziedzinie. Cenimy lekarzy, kafelkarzy którzy są mistrzami w swoim fachu. Natomiast negatywnym jest doskonalenie kierunków nauczania przyszłych bezrobotnych, czy rozrost biurokracji.

Dokonywanie właściwych wyborów nie jest łatwe. Widać to po frekwencji na szkoleniach dotyczących sensu życia oraz zapotrzebowaniu na coaching, którego jednym z zadań jest wzmocnienie osób i przygotowanie ich do podejmowania właściwych decyzji.

Jak to się ma do biznesu?

Prowadząc biznes, codziennie staje się przed koniecznością podejmowania właściwych decyzji dotyczących: planowania czasu swojego i pracowników, wyboru przygotowania nowego produktu czy podpisywania kontraktów.
Peter Drucker powiedział kiedyś, że zarządzanie to robienie rzeczy we właściwy sposób, a przywództwo to robienie właściwych rzeczy.
Życzę Ci byś był przywódcą!
Jeśli uważasz, że jest to wartościowe, poleć to swoim znajomym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *